Katamaran

SIPIDER 840FTC

multihulls.pl

SIPIDER 840FTC  (folding trailerable catamaran) -składany katamaran kat. C dla 8 osób. Katamaran, który łączy w sobie cechy jednostki sportowej i turystycznej. Przeznaczony jest do szybkiej żeglugi po akwenach śródlądowych, zalewach, zatokach i morskich wodach przybrzeżnych, dający możliwość spędzenia nocy pod bimini lub namiotem rozłożonym na trampolinie (w opcji sztywny pokład pomiędzy pływakami, niestety zwiększa ciężar około 100 kg). Bakisty w kadłubach pozwalają zabrać ekwipunek turystyczny na dłuższą ekspedycję. Jacht śmiało można polecić także wypożyczalniom sprzętu pływającego, firmą zajmującymi się eventami.

Kadłuby maja długość 8,4 m – jest to wynik dążenia do uzyskania jak największej smukłości kadłubów. Profil masztowy podtrzymywany jest dwoma wantami i sztagiem. Ponadto maszt usztywnia para want diamentowych i napinane w cięższych warunkach baksztagi. Maszt kładziony jest w cęgach, w czasie kładzenia stabilizuje go drabinka służąca jako wytyk.

Talia grota i jego wózek są na szynach. Brak bomu w oczywisty sposób minimalizuje możliwość kontuzji. Katamaran można wyposażyć w bukszpryt i genaker.

Kadłuby wykonane są z laminatu metodą infuzji.Pokłady pokrywają powierzchnie przeciwślizgowe. Belka sztagowa, masztowa i rufowa wykonane są z aluminium. Belka podmasztowa (wzmocniona stalówką wypartą delfiniakiem).

Katamaran ma 1 uchylną płetwę mieczową umieszczoną pod masztem na belce podmasztowej (część delfiniaka) zapewniającą właściwy opór boczny oraz 2 uchylne płetwy sterowe, podnoszone i opuszczane fałami. Katamaran z łatwością wykonuje zwroty przez sztag, co jest zazwyczaj achillesową piętą „dwuśladów”.

2 osoby składają/rozkładają go na wodzie max w 1 godz.. Choć Spider 840FTC jest dość długi, jego niewielka masa pozwala bez problemu holować go za samochodem osobowym bez dodatkowych opłat za gabaryty. Katamaran może być wysyłany na cały świat w kontenerze o długości 12 m. Przy specjalnej konstrukcji łoża można do kontenera zmieścić 4 katamarany.
Długość 8,40 m szerokość 4,05 m, transportowa 1,5 m zanurzenie 0,32/1,05 m nośność 866 kg waga 490 kg maszt 12 m, powierzchnia  ożaglowania: grot 32 m2 i fok 12 m2. Według obliczeń jednostka może nieść pełne żagle do siły wiatru o sile 5B. Projektant Stefan Ekner. Takielunek oraz okucia wykonane zostały przez firmę System-Mast. Żagle i trampoliny zostały wykonane przez firmę WAWER-SAIL.

Złożenie katamarana
  1. Wjeżdżamy przyczepą do wody.
  2. Kiedy katamaran jest już na wodzie, z gniazda wysuwamy belkę podmasztową transportową (krótką) i wsuwamy właściwą belkę, następnie wysuwamy belką rufową.
  3. Rozsuwamy pływaki na belce podmasztowej a następnie wsuwamy belkę rufową, całość mocujemy przetyczkami w otworach dystansowych.
  4. Zakładamy cęgi masztu razem „delfiniakiem” i jarzmem płetwy mieczowej i skręcamy.
  5. Montujemy pozostałe okucia.
  6. Mocujemy stalówki linki odciągowe.
  7. Zakładamy trampolinę i belkę sztagową.
  8. Mocujemy maszt w cęgach.
  9. Zakładamy wytyk i podnosimy maszt.
  10. Mocujemy płetwy sterowe.

Rozkładanie w odwrotnej kolejności. To wszystko wykonują 2 osoby w ciągu max. 1 godz., sprawdzone w praktyce 🙂

Kontakt

Multihulls.pl Usługi szkutnicze - Produkcja i naprawa Jachtów i Łodzi

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych w celu wysłania informacji handlowych drogą elektroniczną
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysłania informacji handlowych drogą elektroniczną przez multihulls.pl, zgodnie z art. 6 ust.1 lit.a europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.Urz.UE L nr. 119, str.1) oraz ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U 2002 nr 144 poz.1204 ze zm)

Adres:

Multihulls.pl Piotr Rączkowski
Wyglądały 12

Telefon:

+48 604 965 055

Email:

biuro@greatservice.eu